  • TFZVTR6.8B
TFZVTR6.8B
advertisement
Manufacturer No:
TFZVTR6.8B
HK JDW NO:
687-TFZVTR6.8B
Datasheet:
TFZVTR6.8B
Purchasing and Inquiry
TFZVTR6.8B Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 2μA @ 3.5V.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.
TFZVTR6.8B Features
reverse leakage current of 2μA @ 3.5V
2μA @ 3.5V is the maximum voltage (Tol)
TFZVTR6.8B Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor TFZVTR6.8B applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
TFZVTR6.8B
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Impedance
    8Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 3.5V
  • Case Connection
    CATHODE
  • Impedance-Max
    8Ohm
  • Reference Voltage
    6.8V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    6.8V
  • Zener Voltage
    6.8V