  • TH3B686M6R3C1800
TH3B686M6R3C1800
advertisement
Manufacturer No:
TH3B686M6R3C1800
HK JDW NO:
874-TH3B686M6R3C1800
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
TH3B686M6R3C1800
Purchasing and Inquiry
TH3B686M6R3C1800 Overview
A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 1.8Ohm.
TH3B686M6R3C1800 Features
TH3B686M6R3C1800 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TH3B686M6R3C1800 applications of tantalum capacitors.
  • General low power DC/DC and LDO
  • Avionics,
  • Avionics / military / space
  • General purpose
  • Military / aerospace
  • Automotive ECU
Step5Bar-code shipping tag
TH3B686M6R3C1800
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
    Molded
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    68μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.8Ohm
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5052mm
  • Width
    2.794mm