  • THAS401M150AC1C
THAS401M150AC1C
advertisement
Manufacturer No:
THAS401M150AC1C
HK JDW NO:
192-THAS401M150AC1C
Datasheet:
THAS401M150AC1C
Description:
THAS 400μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.118Lx1.000W 53.80mmx25.40mm -55°C~105°C Polar FlatPack
Step5Bar-code shipping tag
THAS401M150AC1C
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    THAS
  • Size / Dimension
    2.118Lx1.000W 53.80mmx25.40mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    150V
  • Capacitance
    400μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    470mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.7A @ 20kHz
  • Height Seated (Max)
    0.366 9.30mm