  • THAS941M075AB0C
THAS941M075AB0C
advertisement
Manufacturer No:
THAS941M075AB0C
HK JDW NO:
192-THAS941M075AB0C
Datasheet:
THAS941M075AB0C
Description:
THAS 940μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.807Lx1.000W 45.90mmx25.40mm -55°C~105°C Polar FlatPack
Step5Bar-code shipping tag
THAS941M075AB0C
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.4A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.82A @ 20kHz
  • Height Seated (Max)
    0.366 9.30mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    THAS
  • Size / Dimension
    1.807Lx1.000W 45.90mmx25.40mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    75V
  • Capacitance
    940μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    210mOhm @ 120Hz