  • TISP4125J3BJR-S
TISP4125J3BJR-S
advertisement
Manufacturer No:
TISP4125J3BJR-S
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-TISP4125J3BJR-S
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
TISP4125J3BJR-S
Description:
Thyristor Surge Protection Devices 100V 50A 2-Pin SMB T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TISP4125J3BJR-S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    95.991485mg
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Capacitance
    120pF
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    5A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    TISP4125
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    200A
  • Peak Pulse Current
    800A
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V
  • Hold Current
    600mA
  • Trigger Device Type
    SILICON SURGE PROTECTOR
  • Non-Repetitive Pk On-state Cur
    50 A
  • Current - Hold (Ih)
    150mA
  • Voltage - Breakover
    125V