  • TISP4240H3LMFR-S
TISP4240H3LMFR-S
advertisement
Manufacturer No:
TISP4240H3LMFR-S
HK JDW NO:
103-TISP4240H3LMFR-S
Package:
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC) (Formed Leads)
Datasheet:
TISP4240H3LMFR-S
Description:
Thyristor Surge Protection Devices 180V 60A 2-Pin DO-92 T/R
Step5Bar-code shipping tag
TISP4240H3LMFR-S
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    100A
  • Peak Pulse Current
    300A
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    180V
  • Hold Current
    600mA
  • Trigger Device Type
    SILICON SURGE PROTECTOR
  • Current - Hold (Ih)
    150mA
  • Voltage - Breakover
    240V
  • Voltage - On State
    3V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • Published
    2005
  • Part Status
    Obsolete
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    55pF
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    5A