  • TL1100AF260Q
TL1100AF260Q
advertisement
Manufacturer No:
TL1100AF260Q
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-TL1100AF260Q
Package:
Datasheet:
TL1100AF260Q
Description:
Tactile Switches Thru hole 12mmx12mm SPST-NO 0.05A 12V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TL1100AF260Q
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Material
    Bronze, Silver
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Polybutylene
  • Actuator Material
    Polyester
  • Terminal Material
    COPPER ALLOY
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    TL1100
  • Feature
    Tactile Feedback
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    50mA
  • Termination Style
    PC Pin
  • Body Length or Diameter
    11.9888mm
  • Body Breadth
    11.9888 mm
  • Actuator Type
    Plunger for Cap
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    100000000Ohm
  • Contact Current(DC)-Max
    0.05A
  • Dielectric Withstanding Voltage
    250VAC V
  • Electrical Life
    100000 cycles
  • Throw Configuration
    SPST
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Max Voltage Rating (DC)
    50V
  • Mechanical Life
    100,000 Cycles
  • Switch Type
    KEYPAD SWITCH
  • Contact Current Rating
    50mA
  • Operating Force
    260gf
  • Actuator Orientation
    Top Actuated
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    0.05A@12VDC
  • Outline
    12.00mm x 12.00mm
  • Contact Rating @ Voltage
    0.05A @ 12VDC
  • PCB Hole Count
    4
  • Switch Travel
    0.30mm
  • Life (Cycles)
  • Actuator Height off PCB, Vertical
    7.30mm
  • Height
    7.55mm
  • Length - Termination
    0.138 inch
  • Actuator Length
    3.3mm