  • TL3240F100R
TL3240F100R
advertisement
Manufacturer No:
TL3240F100R
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-TL3240F100R
Package:
Datasheet:
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TL3240F100R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    TL3240
  • Feature
    Board Guide
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Termination
    Gull Wing
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Red
  • Orientation
    Straight
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Actuator Type
    Plunger for Cap
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Illumination Voltage (Nominal)
    1.8VDC
  • Illumination Type, Color
    LED, Red
  • Electrical Life
    200000 cycles
  • Throw Configuration
    SPST
  • Illumination
    Illuminated
  • Max Voltage Rating (DC)
    12V
  • Mechanical Life
    200,000 Cycles
  • Switch Type
    KEYPAD SWITCH
  • Operating Force
    100gf
  • Illumination Type
    Illuminated, LED
  • Actuator Orientation
    Top Actuated
  • Outline
    6.10mm x 6.10mm
  • Contact Rating @ Voltage
    0.05A @ 12VDC
  • Switch Travel
    0.20mm
  • Actuator Height off PCB, Vertical
    7.80mm