  • TL4050A10QDBZRG4
TL4050A10QDBZRG4
advertisement
Manufacturer No:
TL4050A10QDBZRG4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TL4050A10QDBZRG4
Package:
TO-236
Datasheet:
TL4050A10QDBZRG4
Description:
IC VREF SHUNT PREC 10V SOT-23-3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TL4050A10QDBZRG4
  • Package / Case
    TO-236
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    0.1%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    40 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Voltage References
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Pin Count
  • Number of Outputs
  • Output Voltage
    10V
  • Max Output Current
    15mA
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Number of Channels
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Analog IC - Other Type
    TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Current - Output
    15mA
  • Voltage - Output
    10V
  • Reference Type
    Shunt
  • Temp Coef of Voltage-Max
    50 ppm/°C
  • Current - Cathode
    100μA
  • Voltage Reference
    10V
  • Length
    2.92mm