  • TL750M12CKTPRG3
TL750M12CKTPRG3
advertisement
Manufacturer No:
TL750M12CKTPRG3
HK JDW NO:
699-TL750M12CKTPRG3
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
Description:
Fixed 2.29mm PMIC 3 TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 8116
Step5Bar-code shipping tag
TL750M12CKTPRG3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    TIN
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.29mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G3
  • Voltage - Input (Max)
    26V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    750mA
  • Output Voltage 1
    12V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    12V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 750mA
  • PSRR
    55dB (120Hz)
  • Width
    6.04mm