  • TLV27L1IDBVR
TLV27L1IDBVR
advertisement
Manufacturer No:
TLV27L1IDBVR
HK JDW NO:
815-TLV27L1IDBVR
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Description:
1 Channels 400μA per Channel 1pA 71 dB Instrumentational OP Amps 8V 2.7V~16V ±1.35V~8V TLV27L1 5 Pins SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 162
Step5Bar-code shipping tag
TLV27L1IDBVR
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Operational Amplifier
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    385mW
  • Technology
    BIMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    TLV27L1
  • Pin Count
  • Output Type
    Rail-to-Rail
  • Operating Supply Voltage
    8V
  • Number of Channels
    1
  • Operating Supply Current
    7μA
  • Nominal Supply Current
    11μA
  • Power Dissipation
    385mW
  • Output Current
    400μA
  • Slew Rate
    0.06V/μs
  • Architecture
    VOLTAGE-FEEDBACK
  • Amplifier Type
    General Purpose
  • Common Mode Rejection Ratio
    71 dB
  • Current - Input Bias
    1pA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    2.7V~16V ±1.35V~8V
  • Output Current per Channel
    400μA
  • Input Offset Voltage (Vos)
    5mV
  • Bandwidth
    160 kHz
  • Unity Gain BW-Nom
    160 kHz
  • Voltage Gain
    100dB
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    74dB
  • Low-Offset
    NO
  • Frequency Compensation
  • Voltage - Input Offset
    500μV
  • Low-Bias
  • Micropower
  • Bias Current-Max (IIB) @25C
    0.00006μA
  • Programmable Power
    NO
  • Dual Supply Voltage
    5V
  • Nominal Gain Bandwidth Product
    180 kHz
  • Max I/O Voltage
    5mV
  • Input Offset Current-Max (IIO)
    0.00006μA
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm