  • TLZ6V8C-GS08
TLZ6V8C-GS08
advertisement
Manufacturer No:
TLZ6V8C-GS08
HK JDW NO:
884-TLZ6V8C-GS08
Datasheet:
TLZ6V8C-GS08
Description:
8Ohm 6.8V 2μA @ 4V -65°C~175°C 500mW DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Quantity:
In Stock : 11143
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
TLZ6V8C-GS08
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 4V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Impedance-Max
    8Ohm
  • Test Current
    20mA
  • Zener Voltage
    6.8V
  • Voltage Tolerance
    3%
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
    DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Published
    2004
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Impedance
    8Ohm