  • TMOV14R275E
TMOV14R275E
advertisement
Manufacturer No:
TMOV14R275E
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-TMOV14R275E
Package:
Disc 14mm
Datasheet:
TMOV14R275E
Description:
Varistors 275Vrms 450pF 14mm Disc
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TMOV14R275E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc 14mm
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material
    Metal
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Packaging
    Bag
  • Published
    2012
  • Series
    TMOV®
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Thermally Protected
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Capacitance
    450pF
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Voltage - Rated DC
    473V
  • Packing Method
    BULK; TR
  • Depth
    9.5mm
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    275V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    275V
  • Max Voltage Rating (DC)
    350V
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Clamping Voltage
    710V
  • Max Surge Current
    6kA
  • Capacitance @ Frequency
    450pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    473V
  • Energy
    110J
  • Varistor Voltage (Min)
    387V
  • Varistor Voltage (Typ)
    430V
  • Varistor Voltage
    430V
  • Clamping Current
    50A
  • Diameter
    14mm