  • TMOV20R750E
TMOV20R750E
advertisement
Manufacturer No:
TMOV20R750E
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-TMOV20R750E
Package:
Disc 20mm
Datasheet:
TMOV20R750E
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TMOV20R750E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc 20mm
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    TMOV®
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Thermally Protected
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Capacitance
    175pF
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Voltage - Rated DC
    1.32kV
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    100A
  • Voltage - Rated AC
    750V
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    750V
  • Max Voltage Rating (DC)
    970V
  • Clamping Voltage
    1.98kV
  • Max Surge Current
    10kA
  • Capacitance @ Frequency
    175pF @ 1MHz
  • Energy
    480J
  • Varistor Voltage (Min)
    1.08kV
  • Maximum AC Volts
    750V
  • Varistor Voltage
    1.2kV
  • Diameter
    20mm