  • TMOV20RP275E
TMOV20RP275E
advertisement
Manufacturer No:
TMOV20RP275E
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-TMOV20RP275E
Package:
Disc 20mm
Datasheet:
TMOV20RP275E
Description:
VARISTOR 430V 10KA DISC 20MM
Step5Bar-code shipping tag
TMOV20RP275E
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    Disc 20mm
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Thermally Protected
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    900pF
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Voltage - Rated DC
    387V
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Depth
    9.5mm
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Current Rating
    10kA
  • Voltage - Rated AC
    275V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Length
    25.4mm
  • Max Output Current
    10kA
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    275V
  • Max Voltage Rating (DC)
    350V
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Clamping Voltage
    710V
  • Max Surge Current
  • Capacitance @ Frequency
    900pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    473V
  • Energy
    190J
  • Varistor Voltage (Typ)
    430V
  • Varistor Voltage
    387V
  • Maximum DC Volts
    350V
  • Clamping Current
    100A
  • Ambient Temperature Range High
    85°C
  • Diameter
    20mm
  • Height
    28mm