  • TMOV20RP625E
TMOV20RP625E
advertisement
Manufacturer No:
TMOV20RP625E
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-TMOV20RP625E
Package:
Disc 20mm
Datasheet:
TMOV20RP625E
Description:
VARISTOR 1000V 10KA DISC 20MM
Step5Bar-code shipping tag
TMOV20RP625E
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    Disc 20mm
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    250pF
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Voltage - Rated DC
    825V
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Depth
    12mm
  • Voltage - Rated AC
    625V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    625V
  • Max Voltage Rating (DC)
    825V
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Clamping Voltage
    1.65kV
  • Max Surge Current
    10kA
  • Capacitance @ Frequency
    250pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    1.1kV
  • Energy
    400J
  • Varistor Voltage (Min)
    900V
  • Varistor Voltage (Typ)
    1kV
  • Varistor Voltage
    1kV
  • Clamping Current
    100A
  • Diameter
    20mm