  • TMOV34S111MX2696
TMOV34S111MX2696
advertisement
Manufacturer No:
TMOV34S111MX2696
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-TMOV34S111MX2696
Package:
Square 34mm, Formed Tabs, 3-Lead
Datasheet:
TMOV34S111MX2696
Description:
VARISTOR 180V 40KA SQUARE 34MM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TMOV34S111MX2696
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    TMOV® 34S
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Thermally Protected
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Capacitance
    11.5nF
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    40kA
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    115V
  • Max Voltage Rating (DC)
    150V
  • Clamping Voltage
    305V
  • Max Surge Current
    40kA
  • Capacitance @ Frequency
    11500pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    198V
  • Energy
    280J
  • Varistor Voltage (Min)
    163V
  • Varistor Voltage
    180V
  • Diameter
    34mm