  • TMS320C10NL-25
TMS320C10NL-25
advertisement
Manufacturer No:
TMS320C10NL-25
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TMS320C10NL-25
Package:
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
TMS320C10NL-25
Description:
2.54mm 5V 3kB CPLD TMS320C1x Series TMS320C10 40 Pin 25MHz 5V 40-DIP (0.600, 15.24mm)
Quantity:
In Stock : 2162
Step5Bar-code shipping tag
TMS320C10NL-25
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    40-DIP (0.600, 15.24mm)
  • Number of Pins
    40
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    TMS320C1x
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    40
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Type
    Fixed Point
  • Additional Feature
    5 MIPS
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    25MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    TMS320C10
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    Parallel
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Memory Size
    3kB
  • RAM Size
    288B
  • Supply Current-Max
    65mA
  • Bit Size
    16
  • Address Bus Width
    12
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    YES
  • External Data Bus Width
    16
  • RAM (words)
    144
  • Voltage - I/O
    5.00V
  • Barrel Shifter
    YES
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Non-Volatile Memory
    ROM (3kB)
  • Length
    52.455mm
  • Height Seated (Max)
    5.08mm
  • Width
    15.24mm