  • TMS320C40GFL60
TMS320C40GFL60
advertisement
Manufacturer No:
TMS320C40GFL60
HK JDW NO:
815-TMS320C40GFL60
Package:
325-BFCPGA
Datasheet:
TMS320C40GFL60
Description:
2.54mm 5V CPLD TMS320C4x Series 320C40 325 Pin 60MHz 5V 325-BFCPGA
Quantity:
In Stock : 53
Step5Bar-code shipping tag
TMS320C40GFL60
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Type
    Floating Point
  • Terminal Position
    PERPENDICULAR
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    60MHz
  • Base Part Number
    320C40
  • Pin Count
    325
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    Communication Ports
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • RAM Size
    8kB
  • Supply Current-Max
    950mA
  • Bit Size
    32
  • Data Bus Width
    32b
    YES
  • Integrated Cache
    NO
  • RAM (words)
    8000
  • Voltage - I/O
    5.00V
  • Number of Timers
    2
  • Number of External Interrupts
    5
  • Non-Volatile Memory
    External
  • Number of DMA Channels
    6
  • Height
    5.59mm
  • Length
    47.25mm
  • Width
    47.25mm
  • Thickness
    3.62mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 6 days ago)
  • Mount
    Surface Mount, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    325-BFCPGA
  • Number of Pins
    325
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TC