  • TMS320DM641GNZ500
TMS320DM641GNZ500
advertisement
Manufacturer No:
TMS320DM641GNZ500
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TMS320DM641GNZ500
Package:
FCBGA
Datasheet:
Description:
1mm 1.23.3V CPLD 1.2V FCBGA
Quantity:
In Stock : 7623
Step5Bar-code shipping tag
TMS320DM641GNZ500
  • Package / Case
    FCBGA
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    548
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Pin Count
    548
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B548
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.26V
  • Power Supplies
    1.23.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.14V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    500MHz
  • Data Bus Width
    32b
  • Address Bus Width
    23
  • Low Power Mode
  • Format
    FIXED POINT
  • RAM (words)
    16384
  • Barrel Shifter
    NO
  • Length
    27mm
  • Height Seated (Max)
    2.8mm