  • TMX320DM355ZCE270
TMX320DM355ZCE270
advertisement
Manufacturer No:
TMX320DM355ZCE270
HK JDW NO:
815-TMX320DM355ZCE270
Package:
337-LFBGA
Datasheet:
TMX320DM355ZCE270
Description:
0.65mm 1.31.83.3V CPLD TMS320DM3x, DaVinci™ Series 320DM355 337 Pin 270MHz 1.3V 337-LFBGA
Quantity:
In Stock : 14681
Step5Bar-code shipping tag
TMX320DM355ZCE270
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    337-LFBGA
  • Number of Pins
    337
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Series
    TMS320DM3x, DaVinci™
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    337
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Digital Media System-on-Chip (DMSoC)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Supply Voltage
    1.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    270MHz
  • Base Part Number
    320DM355
  • Pin Count
  • Power Supplies
    1.31.83.3V
  • Interface
    ASP, I2C, SPI, UART, USB
  • Max Supply Voltage
    3.465V
  • Min Supply Voltage
    3.135V
  • Number of I/O
    104
  • RAM Size
    32kB
  • Memory Type
    DDR2, FLASH, NAND, SDRAM, SRAM
  • Number of Bits
    32
  • Bit Size
    32
  • Data Bus Width
    16b
  • Format
    FIXED-POINT
  • Voltage - I/O
    1.8V 3.3V
  • Non-Volatile Memory
    ROM (8kB)
  • Voltage - Core
    1.30V
  • On Chip Data RAM
    56kB
  • Length
    13mm
  • Height Seated (Max)
    1.3mm