  • TN1215-600B-TR
TN1215-600B-TR
advertisement
Manufacturer No:
TN1215-600B-TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-TN1215-600B-TR
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
TN1215-600B-TR
Purchasing and Inquiry
TN1215-600B-TR Overview
As the RMS current measures the average strength, disregarding the direction, its RMS current (Irms) is 12A.Repetitive reverse voltage (Vrrm) is the maximum voltage a diode can withstand while operating in reverse-bias mode, and this device's maximal repetitive reverse voltage (Vrrm) is 600V.Holding current (hypostatic) for electrical, electromagnetic, and electronic devices is the minimum current passing through a circuit in order for it to remain in an "ON" state.This thyristor has 1.6V forward voltage, which is the voltage needed to get current flowing across it.In insulating conductors, leakage current is an indicator of effectiveness, and its maximal leakage current can be 2mA.
TN1215-600B-TR Features
its RMS current (Irms) is 12A
its current can be 40mA
this thyristors has 1.6V forward voltage
its maximal leakage current can be 2mA
TN1215-600B-TR Applications
There are a lot of STMicroelectronics TN1215-600B-TR applications of SCRs thyristors.
  • DC motor control and drives
  • Welders
  • Wind mill
  • Uninterruptable power supplies
  • Motor starters
  • Lighting control
  • Power converters
  • Heat and temperature control
  • Battery charges
  • DC motor controls - AC motor controls
Step5Bar-code shipping tag
TN1215-600B-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    1.799996g
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Silicon Controlled Rectifiers
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    12A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    TN1215
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Forward Voltage
    1.6V
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    600V
  • RMS Current (Irms)
    12A
  • Hold Current
    40mA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    115A 110A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    15mA
  • Leakage Current (Max)
    2mA
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    8A
  • Non-Repetitive Pk On-state Cur
    115 A
  • SCR Type
    Standard Recovery
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.6V
  • Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min
    200V/us
  • Current - Off State (Max)
    5μA
  • Holding Current-Max
    5mA