  • TN1215-600G-TR
TN1215-600G-TR
advertisement
Manufacturer No:
TN1215-600G-TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-TN1215-600G-TR
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
TN1215-600G-TR
Purchasing and Inquiry
TN1215-600G-TR Overview
The RMS current?describes the current's average strength, disregarding its direction, and its RMS current (Irms) is 12A.This device has a maximal repetitive reverse voltage (Vrrm) of 600V, which is the maximum voltage that the diode can withstand in reverse-bias mode.Electrical, electromagnetic, and electronic devices require a holding current (hypostatic) to remain in the 'ON' state, and the current may be 30mA.In insulating conductors, leakage current is an indicator of effectiveness, and its maximal leakage current can be 2mA.
TN1215-600G-TR Features
its RMS current (Irms) is 12A
its current can be 30mA
its maximal leakage current can be 2mA
TN1215-600G-TR Applications
There are a lot of STMicroelectronics TN1215-600G-TR applications of SCRs thyristors.
  • Uninterruptable power supplies
  • Wind mill
  • Power converters
  • Motor starters
  • DC motor control and drives
  • Heat and temperature control
  • DC motor controls - AC motor controls
  • Battery charges
  • Lighting control
  • Welders
Step5Bar-code shipping tag
TN1215-600G-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Silicon Controlled Rectifiers
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Current Rating
    7.6A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    TN1215
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    600V
  • RMS Current (Irms)
    12A
  • Hold Current
    30mA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    600V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    140A 145A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    15mA
  • Leakage Current (Max)
    2mA
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    8A
  • Non-Repetitive Pk On-state Cur
    146 A
  • SCR Type
    Standard Recovery
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.6V
  • Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min
    200V/us
  • Current - Off State (Max)
    5μA
  • Repetitive Peak Off-state Leakage Current-Max
    5μA
  • Height
    4.6mm
  • Length
    10.28mm
  • Width
    9.35mm