  • TN80C186EA-13
TN80C186EA-13
advertisement
Manufacturer No:
TN80C186EA-13
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-TN80C186EA-13
Package:
LCC
Datasheet:
TN80C186EA-13
Description:
1.27mm 16-bit Microprocessor 13MHz 5V LCC
Purchasing and Inquiry
TN80C186EA-13 Overview
Since the microprocessor is packed in LCC, shipping overseas is convenient. A high level of reliability is provided by using an advanced packaging method Bulk. The type MICROPROCESSOR belongs to uPs/uCs/Peripheral ICs. As a whole, there are 68 terminations. A 5V voltage supply should be used to turn on and run the cpu microprocessor. This microprocessor has an architecture of 16 bits. There is 13MHz frequency set for the CPU. There is a wide width of 16 on the external data bus of this CPU. This CPU is widely used in a variety of applications with its Surface Mount mounting. 5V is the CPU core voltage. Over -40°C is the recommended operating environment.
TN80C186EA-13 Features
16-Bit Structure
TN80C186EA-13 Applications
There are a lot of Rochester Electronics TN80C186EA-13 Microprocessor applications.
  • Entertainment-radios, CD players, televisions
  • Leakage current tester
  • Set-top boxes
  • Gas monitoring systems
  • Dryers
  • Missile control
  • Fire detection & safety devices
  • Multi-meter
  • Instrumentation and process control field
  • Copiers
Step5Bar-code shipping tag
TN80C186EA-13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    LCC
  • Packaging
    Bulk
  • Number of Terminations
    68
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    13MHz
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-J68
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Voltage
    5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR
  • Bit Size
    16
  • Access Time
    13 μs
  • Address Bus Width
    20
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    YES
  • External Data Bus Width
    16
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
    NO
  • Height Seated (Max)
    4.83mm
  • Length
    24.2mm
  • Width
    24.2mm