  • TN815-800B-TR
TN815-800B-TR
advertisement
Manufacturer No:
TN815-800B-TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-TN815-800B-TR
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
TN815-800B-TR
Purchasing and Inquiry
TN815-800B-TR Overview
Despite its direction, the RMS current (Irms) describes the average strength of the current.For a normal operation of the device, the RMS on-state current must remain under 8A.Diodes have a maximum repetitive reverse voltage (Vrrm) which expresses the maximum amount of voltage they can withstand in reverse-bias mode.An electric, electromagnetic, and electronic device holds a current (hypostatic) while in the 'ON' state and can have a current of 40mA.In order to determine the effectiveness of insulation on conductors, leakage current can be measured and its maximum leakage current can be set as 2mA.
TN815-800B-TR Features
its RMS current (Irms) is 8A
its current can be 40mA
its maximal leakage current can be 2mA
TN815-800B-TR Applications
There are a lot of STMicroelectronics TN815-800B-TR applications of SCRs thyristors.
  • DC motor control and drives
  • Welders
  • Lighting control
  • Uninterruptable power supplies
  • Battery charges
  • Wind mill
  • Power converters
  • Motor starters
  • DC motor controls - AC motor controls
  • Heat and temperature control
Step5Bar-code shipping tag
TN815-800B-TR
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Silicon Controlled Rectifiers
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    TN815
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    800V
  • RMS Current (Irms)
    8A
  • Hold Current
    40mA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    800V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    70A 73A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    15mA
  • Leakage Current (Max)
    2mA
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    5A
  • SCR Type
    Standard Recovery
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.6V
  • Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min
    100V/us
  • Current - Off State (Max)
    5μA
  • RMS On-state Current-Max
    8A