  • TP5KP51A
TP5KP51A
advertisement
Manufacturer No:
TP5KP51A
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-TP5KP51A
Package:
P600, Axial
Datasheet:
TP5KP51A
Description:
Quantity:
In Stock : 777
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TP5KP51A
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to TP5KP51A .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    P600, Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TP5KP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    8W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    56.7V
  • Power - Peak Pulse
    5000W 5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    61.9A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    82.4V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    51V
  • Unidirectional Channels
    1
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    5000W