  • TPS3809J25DBVTG4
TPS3809J25DBVTG4
advertisement
Manufacturer No:
TPS3809J25DBVTG4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TPS3809J25DBVTG4
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
Description:
2.5V 3 Terminals 3-Pin TPS3809J25 Voltage supervisor 1 Channels Min 2V Max 6V
Quantity:
In Stock : 16978
Step5Bar-code shipping tag
TPS3809J25DBVTG4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 2.25V
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    437mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    TPS3809J25
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    2V
  • Operating Supply Current
    9μA
  • Nominal Supply Current
    25μA
  • Power Dissipation
    437mW
  • Max Supply Current
    25μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Quiescent Current
    9μA
  • Reset
    Active Low
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    120ms Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.2V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.3V
  • Threshold Voltage
    +2.25V
  • Undervoltage Threshold
    2.25V
  • Overvoltage Threshold
    2.3V
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm