  • TPS3836E18DBVRG4
TPS3836E18DBVRG4
advertisement
Manufacturer No:
TPS3836E18DBVRG4
HK JDW NO:
815-TPS3836E18DBVRG4
Package:
SOT-23
Datasheet:
Description:
1.8V 5 Terminals 5-Pin Voltage supervisor 1 Channels Min 1.6V Max 6V
Quantity:
In Stock : 8514
Step5Bar-code shipping tag
TPS3836E18DBVRG4
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23
  • Number of Pins
    5
  • Number of Terminations
    5
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Number of Elements
    1
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    1.6V
  • Power Dissipation-Max
    437mW
  • Operating Supply Current
    250nA
  • Nominal Supply Current
    15μA
  • Power Dissipation
    437mW
  • Max Supply Current
    15μA
  • Quiescent Current
    220nA
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    1.71V
  • Reset Timeout
    100 ms
  • Min Reset Threshold Voltage
    1.66V
  • Max Reset Threshold Voltage
    1.74V
  • Threshold Voltage
    +1.71V
  • Undervoltage Threshold
    1.71V
  • Overvoltage Threshold
    1.74V
  • Length
    2.9mm