  • TPS3851H25EDRBT
TPS3851H25EDRBT
advertisement
Manufacturer No:
TPS3851H25EDRBT
HK JDW NO:
815-TPS3851H25EDRBT
Description:
5V8 Terminals TPS3851H25 Voltage supervisor1 Channels
Purchasing and Inquiry
TPS3851H25EDRBT Overview
There are 8 terminals connected to this power management, which makes it easy to mount. In terms of packaging, power management follows the Tape & Reel (TR) model. As a reference, this IC management includes 1 functions for your convenience. There are a total of 1 channels on this supervisor, and they are arranged in a series. In this PMIC, you can find 8-VDFN Exposed Pad functions for your reference. As with other Simple Reset/Power-On Reset products, this IC management also offers a wide range of benefits. In a 5V supply voltage, the power management conducts. Power ics operate at 1 supply voltages. 8 pins are present on the power management system. Power management' mounting is recommended to be done with the Surface Mount type of mounting. The temperature of the supervisors should be set to this range: -40°C~125°C TJ. The output voltage of this power managment ic during operation is Open Drain or Open Collector. A similar IC managements number of the manufacturer can always be found by using TPS3851H25, the base power ics number.
TPS3851H25EDRBT Features
Simple Reset/Power-On Reset type
TPS3851H25EDRBT Applications
There are a lot of Texas Instruments TPS3851H25EDRBT Voltage Supervisors applications.
  • Network equipment
  • Power distribution systems of operating room
  • Kitchen appliances
  • Digitally controlled LDO regulators circuit
  • Radar
  • Rechargeable batteries
  • Military electronics
  • Power distribution systems of CCU
  • Battery-powered equipment
  • Automotive power systems
Step5Bar-code shipping tag
TPS3851H25EDRBT
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • JESD-609 Code
    e4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    TPS3851H25
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6.5V
  • Voltage - Threshold
    2.5V
  • Height
    1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm