  • TPS62400DRCR
TPS62400DRCR
advertisement
Manufacturer No:
TPS62400DRCR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TPS62400DRCR
Package:
10-VFDFN Exposed Pad
Datasheet:
TPS62400DRCR
Description:
10 Terminals 10-Pin TPS62400 DC DC Voltage Regulator DUAL SWITCHING CONTROLLER 2 Outputs 2.25MHz Tape & Reel (TR) 400mA 600mA 10-VFDFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
TPS62400DRCR Overview
This harley voltage regulator utilizes the Tape & Reel (TR) package for optimized performance. A voltage regulator consists of 10 terminations. As this regulator voltage is equipped with an analog IC of the type DUAL SWITCHING CONTROLLER, it is a DUAL SWITCHING CONTROLLER-type voltage regulator. There is a 10-VFDFN Exposed Pad package available for this voltage regulator, as DC DC switching regulator is space-saving. 2 outputs of voltage regulator are configured. This DC DC switching regulator generates Adjustable output on its output pins. A Surface Mount mounting is required for this switching regulator. The operating temperature should be kept at -40°C~85°C TA when the voltage regulator 12v is in operation. A DC-DC switching regulator of this type operates at a switching frequency of 2.25MHz. The output voltage of this voltage regulator (Min/Fixed) amounts to 0.6V volts. The output current of 400mA 600mA makes dc to dc voltage regulator feature maximum design flexibility. Due to its 260 high peak reflow temperature, this voltage regulator 12v is virtually indestructible. An input voltage of 3.6V is required for switching regulator operation. The TPS62400 family of DC/DC regulators includes this DC/DC regulator. Voltage can be produced at 6V volts by voltage regulator. In order to operate voltage regulator, 10 pins are required. The output voltage of this voltage regulator 12v should at least be set at 600mV volts at all times. A maximum output current of 400mA A is provided to meet the switching regulator operation requirements. The maximum voltage of voltage regulator 12v DC DC switching regulator can produce is 6V, which is the highest available. This DC-DC switching regulator operates from a supply voltage of 6V. An external factor does not affect harley voltage regulator's ability to consume 32μA A of quiescent current. 2.5V V supply voltage ensures reliable performance of adjusting voltage regulator.
TPS62400DRCR Features
2 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
10 pins
Operating supply voltage of 6V
TPS62400DRCR Applications
There are a lot of Texas Instruments TPS62400DRCR Voltage Regulators applications.
  • CMM
  • Medical monitoring systems
  • Refrigerators of central air conditioners
  • Industrial controllers
  • Communication system
  • Flexible manufacturing cells
  • Servo drive system
  • Die casting equipment
  • Product burn-in
  • Television equipment
Step5Bar-code shipping tag
TPS62400DRCR
    Select All
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    TPS62400
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    2
  • Efficiency
    95 %
  • Output Voltage
    6V
  • Output Type
    Adjustable
  • Max Output Current
    400mA
  • Operating Supply Voltage
    6V
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    2.5V
  • Analog IC - Other Type
    DUAL SWITCHING CONTROLLER
  • Nominal Supply Current
    32μA
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    400mA 600mA
  • Quiescent Current
    32μA
  • Max Output Voltage
    6V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    0.6V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    2.25MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Min Output Voltage
    600mV
  • Height
    1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm
  • Thickness
    900μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    10-VFDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    10
  • Weight
    25.089328mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA