  • TPS799L57YZYT
TPS799L57YZYT
advertisement
Manufacturer No:
TPS799L57YZYT
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TPS799L57YZYT
Package:
5-XFBGA, DSBGA
Datasheet:
Description:
Enable Fixed TPS799L57 PMIC 5 5-XFBGA, DSBGA
Quantity:
In Stock : 500
Step5Bar-code shipping tag
TPS799L57YZYT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    5-XFBGA, DSBGA
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    TPS799L57
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    6.5V
  • Output Voltage
    5.7V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    200mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    40μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1 %
  • Output Voltage 1
    5.7V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
    60μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.16V @ 200mA
  • PSRR
    70dB ~ 38dB (100Hz ~ 100kHz)
  • Dropout Voltage
    90mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.09V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    220mA
  • Input Voltage Absolute-Max
    7V