  • TPSB336M006R0600
TPSB336M006R0600
advertisement
Manufacturer No:
TPSB336M006R0600
HK JDW NO:
66-TPSB336M006R0600
Package:
1411 (3528 Metric), 1210
Purchasing and Inquiry
TPSB336M006R0600 Overview
Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 600mOhm in this case.Dissipation factor is the amount of power lost by a capacitor when AC is applied through it, and this capacitor has dissipation factor 6 %.Tan Delta test measures the electrical dielectric properties of insulating oil, and its tan delta is 0.06.
TPSB336M006R0600 Features
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TPSB336M006R0600 Applications
There are a lot of AVX Corporation TPSB336M006R0600 applications of tantalum capacitors.
  • Consumer
  • Avionics,
  • Industrial control units
  • Airbag systems
  • Automotive ECU
  • General purpose
  • Computer
  • Avionics / military / space
  • Telecom infrastructure
  • General purpose
Step5Bar-code shipping tag
TPSB336M006R0600
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric), 1210
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Weight
    15.989131mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    TPS
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    600mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    2.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm