  • TPSD227K010R0150
TPSD227K010R0150
advertisement
Manufacturer No:
TPSD227K010R0150
HK JDW NO:
66-TPSD227K010R0150
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TPSD227K010R0150
Purchasing and Inquiry
TPSD227K010R0150 Overview
TPSD227K010R0150 Features
400μA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 22μA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
its tan delta is 0.08
TPSD227K010R0150 Applications
There are a lot of AVX Corporation TPSD227K010R0150 applications of tantalum capacitors.
  • Automotive ECU
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
  • Avionics / military / space
  • Telecom infrastructure
  • Industrial control units
  • General purpose
  • Avionics,
  • ABS
  • Airbag systems
Step5Bar-code shipping tag
TPSD227K010R0150
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    TPS
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    4.4mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    10V
  • Leakage Current
    22μA
  • Ripple Current
    400μA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    2.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm