  • TPSMD14CA
TPSMD14CA
advertisement
Manufacturer No:
TPSMD14CA
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-TPSMD14CA
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
TPSMD14CA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TPSMD14CA
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TPSMD
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-J2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    6.5W
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    15.6V
  • Power - Peak Pulse
    3000W 3kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    129.3A
  • Clamping Voltage
    23.2V
  • Peak Pulse Current
    129.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    14V
  • Peak Pulse Power
    3kW
  • Bidirectional Channels
    1
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    3000W