  • TR2-S505-V-12-R
TR2-S505-V-12-R
advertisement
Manufacturer No:
TR2-S505-V-12-R
HK JDW NO:
255-TR2-S505-V-12-R
Package:
5mm x 20mm (Axial)
Datasheet:
TR2-S505-V-12-R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TR2-S505-V-12-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    5mm x 20mm (Axial)
  • Terminal Shape
    PIN WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    S505
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.218Diax0.831L 5.54mmx21.10mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    5.3mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Current Rating
    12A
  • Reference Standard
    IEC; UL; VDE
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    cURus, VDE
  • Body Length or Diameter
    5.54mm
  • Physical Dimension
    5.54mm x 21.1mm
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Ceramic
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    1kA
  • Melting I2t
    713.7
  • DC Cold Resistance
    0.0053Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    TIME DELAY
  • Fuse Size
    5x20mm
  • Joule Integral-Nom
    713 J
  • Body Height
    21.1mm