  • TR3B336M6R3C0500
TR3B336M6R3C0500
advertisement
Manufacturer No:
TR3B336M6R3C0500
HK JDW NO:
874-TR3B336M6R3C0500
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
TR3B336M6R3C0500
Purchasing and Inquiry
TR3B336M6R3C0500 Overview
A ripple current of 410mA is set on the capacitor.Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 500mOhm.This capacitor leaks current at 2μA.The dissipation factor of a capacitor is the power loss when AC is applied through the capacitor, and this capacitor's factor is 6 %.Tan Delta test measures the electrical dielectric properties of insulating oil, and its tan delta is 0.06.
TR3B336M6R3C0500 Features
410mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 2μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TR3B336M6R3C0500 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TR3B336M6R3C0500 applications of tantalum capacitors.
  • General low power DC/DC and LDO
  • Telecom infrastructure
  • Avionics / military / space
  • Avionics,
Step5Bar-code shipping tag
TR3B336M6R3C0500
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    33μF
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    500mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Leakage Current
    2μA
  • Ripple Current
    410mA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.11mm
  • Length
    3.5mm