  • TR3D475K063C0700
TR3D475K063C0700
advertisement
Manufacturer No:
TR3D475K063C0700
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-TR3D475K063C0700
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TR3D475K063C0700
Purchasing and Inquiry
TR3D475K063C0700 Overview
There is a ripple current of 460mA set on the capacitor.In an electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR), or internal resistance, is the loss of useful energy.This capacitor leaks current 3μA.When AC is applied through a capacitor, dissipation factor is measured as power loss, and this capacitor has a factor of 6 %.
TR3D475K063C0700 Features
460mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 3μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
TR3D475K063C0700 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TR3D475K063C0700 applications of tantalum capacitors.
  • Avionics,
  • General low power DC/DC and LDO
  • Automotive ECU
  • General purpose
  • Avionics / military / space
  • Industrial
  • Industrial control units
  • Telecom infrastructure
  • ABS
  • Computer
Step5Bar-code shipping tag
TR3D475K063C0700
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    TANTAMOUNT®, TR3
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    4.7μF
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    700mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    460mA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.2926mm