  • TS1220-600H
TS1220-600H
advertisement
Manufacturer No:
TS1220-600H
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-TS1220-600H
Package:
TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Datasheet:
TS1220-600H
Purchasing and Inquiry
TS1220-600H Overview
A RMS current describes the average strength of a current, disregarding its direction, and its RMS current (Irms) is 12A.Its maximal repetitive reverse voltage (Vrrm) is 600V, meaning it can withstand the maximum amount of voltage in reverse-bias mode.An electrical, electromagnetic, or electronic device's holding current (hypostatic) is defined as the minimum current needed for it to remain in the 'ON' state.There can be a maximum leakage current of 2mA when insulation is effective on conductors, which indicates the effectiveness of insulation.
TS1220-600H Features
its RMS current (Irms) is 12A
its current can be 5mA
its maximal leakage current can be 2mA
TS1220-600H Applications
There are a lot of STMicroelectronics TS1220-600H applications of SCRs thyristors.
  • Wind mill
  • Welders
  • Power converters
  • Battery charges
  • Motor starters
  • Lighting control
  • Heat and temperature control
  • Uninterruptable power supplies
  • DC motor controls - AC motor controls
  • DC motor control and drives
Step5Bar-code shipping tag
TS1220-600H
    Select All
  • Pin Count
    3
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    600V
  • RMS Current (Irms)
    12A
  • Hold Current
    5mA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    600V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    800mV
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    110A 115A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    200μA
  • Leakage Current (Max)
    2mA
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    8A
  • Non-Repetitive Pk On-state Cur
    115 A
  • SCR Type
    Sensitive Gate
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.6V
  • Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min
    5V/us
  • Current - Off State (Max)
    5μA
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Silicon Controlled Rectifiers
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    7.6A