  • TS53YJ503MR10
TS53YJ503MR10
advertisement
Manufacturer No:
TS53YJ503MR10
Manufacturer:
Vishay Sfernice
HK JDW NO:
875-TS53YJ503MR10
Package:
Datasheet:
TS53YJ503MR10
Description:
TRIMMER 50K OHM 0.25W SMD
Step5Bar-code shipping tag
TS53YJ503MR10
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Resistive Material
    Cermet
  • Series
    TS53
  • Size / Dimension
    Square - 0.197 x 0.197 Face x 0.106 H 5.00mmx5.00mmx2.70mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    J-Hook
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Depth
    5.5mm
  • Construction
    Trimmer
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    J Lead
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Size Code
    2020
  • Rated Temperature
    70°C
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Rotation Angle
    220 deg
  • Height
    2.6924mm