  • TTL-232R-3V3-2MM
TTL-232R-3V3-2MM
advertisement
Manufacturer No:
TTL-232R-3V3-2MM
Manufacturer:
FTDI
HK JDW NO:
350-TTL-232R-3V3-2MM
Package:
Module
Datasheet:
TTL-232R-3V3-2MM
Description:
CABLE USB SERIAL 3.3V 2MM HEADER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TTL-232R-3V3-2MM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    USBmadeEZ-UART
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Color
    Black
  • Gender
    Male to Male
  • Voltage - Rated
    3.3V
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    15mA
  • Number of Conductors
    7
  • Output Type
    TTL
  • Number of Channels
    1
  • Interface
    Serial, UART, USB
  • Cable Length
    1.8m
  • Wire/Cable Gauge
    26 AWG
  • Usage
    USB to TTL Serial 3.3V
  • Connector Type A
    USB
  • Convert From (Adapter End)
    USB-A (USB TYPE-A), Plug
  • Convert To (Adapter End)
    Rectangular Connector, Female Sockets, 8 pos (7 open), 2mm