  • TV02W141B-HF
TV02W141B-HF
advertisement
Manufacturer No:
TV02W141B-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
HK JDW NO:
186-TV02W141B-HF
Package:
SOD-123
Datasheet:
TV02W141B-HF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TV02W141B-HF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-123
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    0.4W
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    155V
  • Power - Peak Pulse
    200W
  • Clamping Voltage
    224V
  • Peak Pulse Current
    890mA
  • Reverse Standoff Voltage
    140V
  • Peak Pulse Power
    200W
  • Breakdown Voltage
    163V