  • TW1103KA
TW1103KA
advertisement
Manufacturer No:
TW1103KA
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-TW1103KA
Package:
Datasheet:
TW1103KA
Description:
POT 10K OHM 1W WIREWOUND LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TW1103KA
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to TW1103KA.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Wirewound
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    TW, Citec
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Eyelet, Solder
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    1W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Power Rating
    1W
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Depth
    22.6mm
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Actuator Type
    Round
  • ELV
    Compliant
  • Bushing Thread
    M10 x 0.75
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Hole Diameter
    10 mm
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Rotation
    285°
  • Size - Body
    Round - 0.890Dia x 0.689 H 22.60mmx17.50mm
  • Number of Gangs
    1
  • Length
    42.5mm
  • Actuator Length
    0.984 25.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
Hot Sales in Thermal
JC22S 1K 0.5%
JC22S 1K 0.5%
JC22S 1K 0.5%