  • TWM5J75RE
TWM5J75RE
advertisement
Manufacturer No:
TWM5J75RE
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-TWM5J75RE
Package:
Radial
Datasheet:
TWM5J75RE
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 75Ohm, Metal Oxide Film,
Quantity:
In Stock : 3242
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TWM5J75RE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    27 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~275°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    TWM
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.354W 12.50mmx9.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Flame Proof, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±350ppm/°C
  • Resistance
    75Ohm
  • Composition
    Metal Oxide Film
  • Voltage - Rated
    350V
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    5W
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    5W
  • Lead Pitch
    5mm
  • Size Code
    4935
  • Height
    26.0096mm
  • Height Seated (Max)
    1.024 26.00mm
  • Thickness
    9mm