  • TZM5252C-GS18
TZM5252C-GS18
advertisement
Manufacturer No:
TZM5252C-GS18
HK JDW NO:
884-TZM5252C-GS18
Package:
DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Datasheet:
TZM5252C-GS18
Description:
ZENER DIODE 33Ohm ±2% 5.2V 100nA @ 18V 175°C 500mW 2 Terminations ZENER DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Step5Bar-code shipping tag
TZM5252C-GS18
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    END
  • Terminal Form
    WRAP AROUND
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pin Count
  • JESD-30 Code
    O-LELF-R2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Impedance
    33Ohm
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 18V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Impedance-Max
    33Ohm
  • Reference Voltage
    24V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    24V
  • Zener Voltage
    5.2V
  • Voltage Tol-Max
    2%