  • TZMC18-M-18
TZMC18-M-18
advertisement
Manufacturer No:
TZMC18-M-18
HK JDW NO:
884-TZMC18-M-18
Datasheet:
TZMC18-M-18
Description:
ZENER DIODE 50Ohm ±5% 18V 100nA @ 13V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations ZENER DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Step5Bar-code shipping tag
TZMC18-M-18
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Published
    2017
  • Tolerance
    ±5%
  • Terminal Finish
    Tin/Silver (Sn/Ag)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    500mW
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Impedance
    50Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 13V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Impedance-Max
    50Ohm
  • Reference Voltage
    18V
  • Zener Voltage
    18V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA