  • TZMC2V4-GS08
TZMC2V4-GS08
advertisement
Manufacturer No:
TZMC2V4-GS08
HK JDW NO:
884-TZMC2V4-GS08
Datasheet:
TZMC2V4-GS08
Description:
ZENER DIODE 85Ohm ±5% 2.4V 50μA @ 1V 175°C 500mW 2 Terminations ZENER DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Step5Bar-code shipping tag
TZMC2V4-GS08
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    175°C
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e2
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN SILVER
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    END
  • Terminal Form
    WRAP AROUND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Base Part Number
    TZMC2V4
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    85Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current
    2A
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 1V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    100μA
  • Impedance-Max
    85Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    2.4V
  • Breakdown Voltage
    2.4V
  • Zener Voltage
    2.4V
  • Voltage Tol-Max
    5.785%
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.7mm
  • Width
    1.6mm