  • TZMC3V6-GS18
TZMC3V6-GS18
advertisement
Manufacturer No:
TZMC3V6-GS18
HK JDW NO:
884-TZMC3V6-GS18
Datasheet:
TZMC3V6-GS18
Description:
ZENER DIODE 90Ohm ±5% 3.6V 2μA @ 1V 175°C 500mW 2 Terminations ZENER DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Quantity:
In Stock : 1035
Step5Bar-code shipping tag
TZMC3V6-GS18
  • Terminal Finish
    TIN SILVER
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Impedance
    90Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 1V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Impedance-Max
    90Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    3.6V
  • Zener Voltage
    3.6V
  • Voltage Tol-Max
    5.556%
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
    SILICON
  • Operating Temperature
    175°C
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±5%