  • TZX2V7A-TR
TZX2V7A-TR
advertisement
Manufacturer No:
TZX2V7A-TR
HK JDW NO:
884-TZX2V7A-TR
Datasheet:
TZX2V7A-TR
Description:
ZENER DIODE 100Ohm 2.7V 5μA @ 500mV -65°C~175°C 500mW 2 Terminations ZENER DO-204AH, DO-35, Axial
Quantity:
In Stock : 60557
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
TZX2V7A-TR
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Form
    WIRE
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    100Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 500mV
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Impedance-Max
    100Ohm
  • Reference Voltage
    2.7V
  • Zener Voltage
    2.7V
  • Voltage Tol-Max
    3.85%
  • Voltage Tolerance
    10%
  • Zener Current
    5mA