  • TZX8V2B-TAP
TZX8V2B-TAP
advertisement
Manufacturer No:
TZX8V2B-TAP
HK JDW NO:
884-TZX8V2B-TAP
Datasheet:
TZX8V2B-TAP
Description:
20Ohms 8.2V 1μA @ 6.2V -65°C~175°C 500mW DO-204AH, DO-35, Axial
Quantity:
In Stock : 29624
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
TZX8V2B-TAP
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    DO-35
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2016
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Impedance
    20Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 6.2V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Power - Max
    500mW
  • Impedance-Max
    20Ohms
  • Test Current
    5mA
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    8.2V
  • Zener Voltage
    8.2V
  • Voltage Tolerance
    5%