  • UB215KKW015F-1JB
UB215KKW015F-1JB
advertisement
Manufacturer No:
UB215KKW015F-1JB
Manufacturer:
NKK Switches
HK JDW NO:
558-UB215KKW015F-1JB
Package:
125
Datasheet:
UB215KKW015F-1JB
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UB215KKW015F-1JB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Package / Case
    125
  • Housing Material
    Polyamide
  • Actuator Material
    Polycarbonate
  • Terminal Material
    PHOSPHOR BRONZE
  • Operating Temperature
    -25°C~50°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    UB2
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Standard, Illuminated
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    5A AC/DC
  • Orientation
    Vertical
  • Depth
    19mm
  • Current Rating
    5A
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Breadth
    18.9992 mm
  • Actuator Type
    Square, Button
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Square - 17.40mm2
  • Contact Resistance
    0.05mOhm
  • Insulation Resistance
    200000000Ohm
  • Color - Actuator/Cap
    Clear (White Filter/Diffuser)
  • Contact Current(DC)-Max
    5A
  • Illumination Voltage (Nominal)
    2.1VDC
  • Illumination Type, Color
    LED, Green
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    5A
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1500VAC V
  • Electrical Life
    10,000 Cycles
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Mechanical Life
    1,000,000 Cycles
  • Contact Current Rating
    5A
  • Illumination Type
    Illuminated, LED
  • Illumination Color
    Green
  • Contact Current(AC)-Max
    5A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    5A@250VAC
  • Contact Timing
    BREAK-BEFORE-MAKE
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    5A@30VDC
  • Contact Function
    ON-(ON)
  • Length
    19mm
  • Width
    15mm
  • Body Height
    15.494mm